Si ta përdorni aspirinën për të hequr kallot e këmbëve

Aspirina është ilaçi i parë që na shkon ne mend kur kemi dhimbbjee. Fatmirësisht ajo mund të merret pa recetë mjekësore pothuaj në farmaci dhe nuk mungon kurrë në kutinë e ndihmës së shpejtë të çdo familjeje. Përdorimet e saj janë të shumëllojshme, por sot do ju zbulojmë sesi ajo mund të heqë kallot e besdiisshme të këmbëve.

Kallot janë një masë e trashë lëkure e vddekuur që krijohet zakonisht në thembrat e këmbëve. Përveçse nuk janë aspak estetike, ato shkaktojnë dhimbbjee dhe inflammaciion. Për këtë arsye është shumë e rëndësishme të dini si të kujdeseni për këmbët.

Ja si të përdorni aspirinë për të trajtuar kallot:
Përbërësit: 4 aspirina, lëngu i 1 kokrre limoni, 1 lugë gjelle ujë, 1 lugë gjelle uthull molle.

Përdorimi: Shtypini aspirinat derisa të bëhen pluhur. Shtojini në në enë të pastër dhe më pas shtoni lëngun e limonit, ujin dhe uthullën e mollës.

Përziejni sëbashku derisa të formohet një masë homogjene. Lyejini këmbët me masën e krijuar dhe më pas vishni një palë çorape pambuku. Aspirinat duhet të veprojnë për 20-30 minuta dhe më pas shpëlajini këmbët me ujë të vakët.

Aspirinat stimulojnë qarkullimin e gj akut, reduktojnë dhimbbjeet dhe inflammaciionin.
Përdoreni këtë metodë natyrale 2 herë në javë . Rezultatet do të kalojnë pritshmëritë tuaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *