6 arsyet përse duhet të pini esëll çdo mëngjes ujë me mjaltë e limon/ ja çfarë i ndodh trupit

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe limonit nuk janë më sekret. Mjalti ka veti kuruese dhe qetësuese dhe ndër shekuj është përdorur si një iilaç natyral për dhimbbjeen e fytit, ftohjet etj. Ka veti antiibaktteriaale që ndihmojnë trupin të luf’ttojë infekksioniin ndërkohë limon përmban një sërë vitaminash, mineralesh dhe antiioksidanntë që luf;ttojnë infekksioniin. Forcon sistemin imunitar dhe madje ndihmon në pastrimin e gj akut! Përzierja e këtyre dy përbërësve sjell jo pak përfitime për organizmin dhe ju duhet ta provoni menjëherë.

Përbërësit:
Lëngun e gjysmë limoni
1 lugë çaji mjaltë
ujë

Përgatitja:

Vloni në zjaarr një gotë me ujë dhe lëreni të ftohet pak. Shtoni mjaltin që të shkrijë e më pas lëngun e limonit ! Pijeni çdo mëngjes me stomakun bosh.
Cilat janë përfitimet?

1. Mbrojtje kundër infekksionneve
Pirja e kësaj përzierjeje esëll stimulon sistemin e tretjes, hidraton zorrën e trashë dhe parandalon kapsllëkun. Ujë me limon e mjaltë vepron si një diuretik natyral për të pastruar traktin uriinar dhe parandaluar infekksioneet.

2. Përmirëson tretjen
Lëngu i limonit ndihmon që mëlçia të prodhojë një lëng që shpërbën ushqimin në stomak në mënyrë më efektive. Ndërsa mjalti vepron si një antibbakteriial për të mbrojtur trupin nga sëmunddjeet dhe infekksioneet, duke ndihmuar në eliminimin e tokksinaave.

3. Ju jep një shkëlqim natyror

Pirja e ujit me limon e mjaltë ndihmon në pastrimin e gj akut dhe ndihmon në prodhimin e qelizave të reja të gj akut që veprojnë si agjentë për pastrimin e lëkurës. Kjo pije vepron si një përforcues antiibaktterial dhe kolagjen për lëkurën.

4. Mbajtja e peshës në mënyrë konstante
Pirja në mëngjes esëll e kësaj përzierje mund të ndihmojë në parandalimin e dëshirave për të ëmbla gjatë ditës.

5. Ndihmon në përmirësimin e shëndetit ooraal

Si limoni dhe mjalti pastronjnë gojën duke aktivizuar gjëndrat e pështyymës dhe eleminuara bakttereet.

6. Pije që ju jep energji
Kjo përzierje do t’ju zgjojë më mirë se asnjë pije apo ushqim. Mjalti është një nxitës i menjëhershëm i energjisë ndërsa uji me limon aktivizon sistemin e tretjes dhe ndihmojnë trupin të heqë qafe tokksinaat që shpesh janë arsyeja pas lodhjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *