Deri Sot Nuk Keni Ditur Ta Përdorni Xhelin E Aloe Verës; Këtu Do Të Lexoni 5 Përfitimet E Jashtëzakonshme Të Kësaj Bime

Për xhelin e Aloe Verës, më shumë se 200 punime shkencore në mbarë botën kërkimore kanë dalë në përfundimin se kjo bimë vërtet bën mrekulli. Është bima që mund të përdoret pothuajse për çdo gjë.

Irriitimeet e lëkurës, piickimeet nga inseekttet, probleeme me mishrat e dhëmbëve, shqetësime me tretjen, ndjesia e streesiit dhe lodhjes do gjitha do të largohen me një apliikim të xhelit të Aloe Verës. Ju mund ta rrisni vetë këtë bimë dhe tek e prisni nga pak ajo do të nxjerrë lëngun e saj. 99% ujë dhe 1% vitamina të panumërta, minerale, antiioksidanntë, amiinoaciide, enziima që prodhojnë inde të reja dhe promovojnë shëndetin e lëkurës.

Germanniummi është një minerali që trajton çrregulliimet kardiiakee, probleemet me syrin rrit imunitetin dhe lehtëson dhimbbjeet. E pasur me vitamina A, E dhe C Aloe Vera rrit qarkullimin e gj akut. Zinku, kalciumi dhe magnezi, acidet yndyrore nuk i mungojnë gjithashtu kësaj bime.

Këtu janë 5 Përdorimet më të zakonshme të Aloe Vera Gel.

Ndihma e parë
Aloe Vera Gel mund të përdoret për të zbutur djeegiiet dhe skuuqjet nga dielli. Ajo gjithashtu mund të përdoret për të zbutur piickimmin e insekteeve dhe alergjitë.
Përkujdesje lëkure

A e dini se xheli i Aloe Vera mund të zëvendësojë kremrat si një hidratant i përditshme për lëkurë të thatë?

Aloe Vera xhel është i njohur njohur për të minimizuar shfaqjen e rrudhave. Ai mund të ndihmojë edhe në lehtësimin e çështjeve të lëkurës si frustrimi si ekzeemë, psoriiasis dhe roosaceea.

Aparati tretës
Pirja e lëngut aloe vera mund të ndihmojë për të përmirësuar diispeepsi, kapsllëk dhe siimptoma të tjera të zorrëve. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë për të lehtësuar ulceerat në stomak, hemorroiidee, infekksioneet e traktit urinar, kolit dhe çështjet e prostatës.

Dhëmbët

Aloe Vera xhel ndikon pozitivisht në shëndetin e gojës duke forcuar mishrat.

Shëndeti i përgjithshëm
Duke marrë në mënyrë orale lëng a xhel aloe mund t’ju ndihmojë në lehtësimin e dhimbbjeeve arthriitis, të ulë nivelin e sheqerit në gj ak, uljen e kolesterolit dhe triglicerideve. Është e njohur edhe për vetitë e saj detokksifiikuese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *